I övermorgon klockan 13:00 kommer jag att berätta vem som tilldelats årets Nobelpris i litteratur. Förberedelserna pågår för fullt. Så här ser börssalen ut idag, när jag tittar ut genom den där berömda dörren:
Scenen kommer att vara helt annorlunda om 48 timmar.
04 oktober 2011 at 1:43 e m
[…] vem som får året Nobelpris i litteratur. På torsdag vet vi. […]
04 oktober 2011 at 1:49 e m
Det är nu man kremlologiskt ska spana efter ledtrådar i bilden på vem som kan tänkas bli tilldelad priset. Hmm… Levande ljus… TranSTRÖMer? Eller ingen TranSTRÖMer kanske det betyder, vid närmre eftertanke…
06 oktober 2011 at 1:34 e m
Imponerande slutsats…
04 oktober 2011 at 2:45 e m
Äntligen! 😉
04 oktober 2011 at 3:08 e m
Håller tummarna för A:lfr-d V:stl-nd – han har väntat längst! (Och så undrar jag hur Veckobladets redaktör skulle bära sig åt om AV faktiskt _fick_ priset.)
04 oktober 2011 at 7:56 e m
[…] Peter Englund gör sitt bästa för att trigga upp stämningen inför torsdagen då han skall öppna den där dörren och tillkännage årets pristagare. Och för andra året i rad kommer det att ske tidigt. Redan den första torsdagen i oktober. […]
04 oktober 2011 at 8:27 e m
Såg just att Dylan gått upp som en raket på Ladbrokes! The times are a-changing? 😉
05 oktober 2011 at 8:42 f m
[…] I morgon, torsdag den 6 oktober, klockan 13.00 får vi besked. […]
05 oktober 2011 at 11:25 f m
Spännande.Ko Un tror jag.
05 oktober 2011 at 11:45 f m
Jag längtar verkligen efter att få veta vem det blir! Det är mer spännande nu än dagarna innan julafton. 🙂
05 oktober 2011 at 3:35 e m
Efter tillkännagivandet vore det kul om hr Englund kunde ge oss det kodnamn som Akademien har arbetat med för vinnaren på bloggen. Själv tror jag på JCO.
Nåja, det är alltid lika trevligt att höra hr Englund tillkänna ge vinnaren, han har en mycket mer levande röst än hr Engdahl respektive hr Allén, inga jämförelser i övrigt.
05 oktober 2011 at 6:58 e m
Jag kommer att tillkännage kodnamnet här 🙂
06 oktober 2011 at 4:19 e m
Kodnamnet var ”Stina”.
05 oktober 2011 at 5:14 e m
Bob Dylan vore ett större svek mot litteraturpriset än vad Henry Kissinger och Barack Obama var mot fredspriset. Nej tack, jag hoppas att det kan vara dags för Peter Nadas men det har kanske varit för många européer de senaste åren.
05 oktober 2011 at 5:50 e m
Äntligen! Skulle själv vilja vara akademisekreterare , haha. Jag är förvisso bara 13 år , men man kan ju alltid drömma! 🙂
05 oktober 2011 at 6:04 e m
Tittade på de olika vadslagningsfirmornas odds och reflekterade över kön – de flesta av lågoddsarna är män. De flesta av vinnarna är också män.
När det gäller alla andra nobelpris som delas ut i Sverige så är det inte förvånande att majoriteten är män. Det är fler män än kvinnor i samtliga discipliner; särskilt stor blir skillnaden om man betänker att många gjorde sina belönade upptäckter för mer än trettio år sedan.
Men författarskap? Man kan säkert komma med mycket bra argument för samtliga pristagare och samtliga favoriter, men statistiken talar sitt tydliga språk: Svenska Akademien anser att kvinnliga författare inte når upp till samma höjder som manliga. Vadhållningsföretagen vet om detta.
Varför?
06 oktober 2011 at 1:07 e m
Att ”många gjorde sina belönade upptäckter för mer än trettio år sedan” är ett brott mot Nobels testamente. Där står klart och tydligt att priset skall gå för insatser ”under det förlupne året” – för det som just har gjorts, alltså, inte för livsverk.
06 oktober 2011 at 3:59 e m
Ja, då är det väl egentligen bara Stortinget som kommer i närheten av Nobels testamente. De får ju också utstå ganska mycket kritik som baserar sig på att de valt personer som visar sig vara ett olyckligt val i backspegeln.
05 oktober 2011 at 9:54 e m
blå burk!
🙂
Annso
06 oktober 2011 at 7:16 f m
[…] som Peter Englund avslöjar bli 2011 års Nobelpristagare i litteratur … bloggade Skatan i […]
06 oktober 2011 at 3:20 e m
Upprepar bara…….ÄNTLIGEN!! 😀
06 oktober 2011 at 3:42 e m
Rätt mottagare men fel år – han skulle fått det för länge sedan. Priset skall, enligt Nobels testamente, ges åt dem ”som _under det förlupne året_ hafva gjort menskligheten den största nytta” (min understrykning): http://www.nobelprize.org/alfred_nobel/will/testamente.html
Alltså för färska insatser, inte för livsverk. Har akademien begärt permutation av testamentet, eller struntar ni bara i testators uttryckliga föreskrifter?
07 oktober 2011 at 10:07 f m
I korthet kan jag bara säga att nuvarande praxis gällt sedan mycket länge och att den är väl förankrad även juridiskt. Återkommer med detaljer i ett senare inlägg.
06 oktober 2011 at 3:46 e m
Vad beträffar ”äntligen” så tror jag Fylking är den som i detta sammanhang handlat mest i Nobels egen anda.
06 oktober 2011 at 4:04 e m
Peter. Du säger ”fresh” på ett roligt sätt. Tack.
Kan inte hålla med personen här ovan som tyckte att du gör det bättre än Engdahl. Men du gör det bra. Under Horaces tid var det mycket mer dramatiskt, sceniskt. Hans sätt att använda sig av pauser och hans bestämda, förfinade ”stil” gjorde det till något mycket speciellt (det tog ett par år innan han fann den stilen). Språkuppvisningen efteråt var dessutom grym.
Vad har du själv för relation till Tranströmers poesi?
06 oktober 2011 at 4:53 e m
Kawabata hälsar från sin himmel: Tusen tranor strömmar.
06 oktober 2011 at 4:56 e m
Fantastiskt roligt, att Tranströmer så fick priset. Och oerhört välförtjänt.
06 oktober 2011 at 5:16 e m
Från en topp långt ifrån navets mitt
sitter jag och leker joker i leken
nu har han äntligen fått sitt
medan jag suckar mellan ekern
undras just vad några sa om Stina
som fått så många att båd flina och grina
kanske att ord endast är några präntade bokstäver
jag skall raskt fråga min ekergranne Pelle Näver.
07 oktober 2011 at 8:59 f m
[…] kodnamn var Stina … avslöjar Peter Englund […]